Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna

Nie lada atrakcji i niezapomnianych przygód może dostarczyć także Podziemna Trasa Turystyczna. Piwnice, które w przeszłości spełniały rolę magazynów, powstały w okresie od XIII do XVI wieku. Były drążone w warstwach lessu, pod rozmaitymi budynkami, placami, podwórkami i jezdniami. Wraz z upływem czasu, a przede wszystkim wraz z upadkiem handlu, piwnice stały się najpoważniejszym zagrożeniem dla Starówki. Konieczne okazało się podjęcie prac zabezpieczających, nad którymi nadzór objęli  naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W efekcie część piwnic została zlikwidowana  – pozostawiono tylko te przeznaczone dla mieszkańców i dla turystów. 

Z tych ostatnich stworzono specjalną Podziemną Trasę Turystyczną. Jej długość sięga około 450 metrów. Co ciekawe, najniżej położona komora ma głębokość prawie 12 metrów. Wejście do podziemi wiedzie z dziedzińca Kamienicy Oleśnickich, a wyjście przy Ratuszu na Rynku. Trasa powstała poprzez połączenie piwnic budynków przy ulicy Opatowskiej, przy zachodniej ścianie Rynku oraz pod ulicami Oleśnickich, Opatowską, Bartolona i Rynku. Zachowane piwnice zabezpieczono przez tak zwane  wtórne obudowy, a tam, gdzie było to tylko możliwe, zachowano pierwotne wątki obmurowań. W sumie trasa obejmuje 34 komory na różnych poziomach. Ich współczesne nazwy nawiązują do architektury, historii czy rozmaitych legend.

Niestety do podziemnej Trasy Turystycznej naszymi meleksami nie wjeżdżamy jednak przejeżdżamy bezpośrednio przy niej. Nasi kierowcy podczas naszej 45 minutowej wycieczki ochoczo opowiadają o podziemnej trasie 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *