Wyprawa po Sandomierzu

Wyprawa po Sandomierzu

Wyprawę po Sandomierzu rozpoczynamy od Rynku. Rynek w Sandomierzu jest prostokątnym placem o wymiarach 110×120 metrów. Plac ten znajduje się w centrum starówki miasta Sandomierz. Z rynku można wyjść poprzez ulicę, Opatowską z Oleśnicką, Sokolnickiego z Długosza, Mariacka z Krótką i Zamkowa z Bulińskiego.

Rynek jest w swej strukturze pochyły, a różnica wysokości między najwyższym, a najniższym punktem wynosi 15 metrów. Po środku Rynku znajduje się gotycki ratusz, przy którym stoją studnia miejska oraz figura Matki Boskiej. Po zachodzniej części rynku można ujrzeć trzy wspaniałe, zabytkowe budowle, są to: Konkwit Boboli, Kamienica Oleśnickich oraz Kamienica pod Skrzydłami. W północnej części możemy dojrzeć Kamienicę Gomółki, a w południowej Dom Lazarczyka oraz Kamienicę Duterppich.

Wokół rynku turyści mogę natrafić na sklepy z pamiątkami, galerie sztuki, oraz restauracje czy kawiarnie. W rogu Rynku po stronie południowo-zachodzniej umiejscowiono ogromną kotwicę z łańcuchem stojącym ku górze, symboliczne ma sięgać ku niebu.

W 2017 roku decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy ratusz wpisano na listę pomników historii. Przejeżdżając meleksem codziennie o godzinie 12.00 z wieży ratuszowej można usłyszeć jedyny i niepowtarzalny hejnał sandomierski.

W kolejej części przybliżymy przystanek drugi przy podróży Meleksem po Sandomierzu czyli Bazylikę katedralną Narodzenia NMP.
Zwiedzaj Sandomierz Meleksem razem z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *