Brama Opatowska

Brama Opatowska

Trasa zwiedzania Sandomierza meleksem przebiega obok głównego zabytku Sandomierza- Bramy Opatowskiej. Kiedyś w Sandomierzu były cztery takie bramy: od południa Krakowska, od wschodu Lubelska, od północy Zawichojska i od zachodu Opatowska.

Jest to gotycka brama wjazdowa zbudowana w  XIV wieku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Wtedy też Sandomierz został otoczony murami obronnymi. Brama ta ma 30 metrów wysokości, pierwotnie była niższa i przykryta stożkowym dachem. Aktualnie zwieńczona jest attyką, którą ufundowano w XVI wieku. Zbudowana jest z czerwonej cegły ułożonej w stylu gotyckim, w  ścianach bramy znajdują się wąskie okna, z których oddawano strzały. W przeszłości wnętrze bramy miało wygląd studni, nie było schodów, którymi aktualnie dostać się możemy na jej szczyt, tylko podesty, które znajdowały się przy otworach, z których oddawano strzały. Na podesty można było się dostać za pomocą lin lub drabin. Niedaleko bramy zlokalizowane były tzw. prochownie, czyli piwnice, w których przetrzymywano prochy. Podczas wojny polsko-austriackiej doszło do zniszczenia murów obronnych, ponieważ Austriacy dostali się do Sandomierza Bramą Lubelską. Po pewnym czasie mury zostały rozebrane. Brama Opatowska pamięta również czasy powstania styczniowego, to właśnie z niej toczono walki i broniono miasta przed Rosjanami. Po walkach większość baszt oraz bram uległa zawaleniu. Aktualnie na szczycie bramy znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Sandomierza, widoczna jest Wisła, Stare Miasto, Góry Pieprzowe oraz pobliskie miasta.

Podczas przejazdu meleksem po Sandomierzu podziwiać można mury obronne, które przetrwały do tej pory na terenie naszego miasta. Również przejeżdżając meleksem, z bliska podziwiać można opisywaną Bramę Opatowską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *