Meleksem po sandomierskich zabytkach.

Meleksem po sandomierskich zabytkach.

Sandomierz miasto w województwie swiętokrzyskim, położone nad Wisłą. Bardzo często nazywane „małym Rzymem”.
Dzięki nam, możesz zwiedzić najbardziej atrakcyjne zabytki miasta Sandomierz właśnie za pomocą meleksów.

Trasę meleksem rozpoczynamy od sandomierskiego rynku na którym mieści się ratusz. Ratusz w Sandomierzu powstał po najeździe Litwinów w 1349r. Sukcesywnie rozbudowywany. W 2017 roku decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy ratusz wpisano na listę pomników historii. Przejeżdżając meleksem codziennie o godzinie 12.00 z wieży ratuszowej można usłyszeć jedyny i niepowtarzalny hejnał sandomierski.

Drugim przystankiem trasy po Sandomierzu meleksem jest Bazylika katedralna Narodzenia NMP. Kościół ten w stylu gotyckim wzniesiono około 1360 roku. W swoich progach katedra gościła przyszłych papieży w 1918 r. Achille Ratti`ego (Piusa XI) i kilkakrotnie w latach 60-tych Karola Wojtyłę, który w roku 1999 odwiedził ją już jako papież Jan Paweł II. Podobnie jak Ratusz w 2017 roku bazylika została wpisana na listę pomników historii.

Trzecim elementem trasy meleksem po wyjątkowym mieście jakim jest Sandomierz jest Zamek Królewski w Sandomierzu – dziś Muzeum Okręgowe. We wnętrzu pałacu mieści się Muzeum Okręgowe, którego ekspozycja dotyczy historii zamku, miasta i regionu sandomierskiego. W jego zbiorach znajdują się zabytki o charakterze historycznym, literackim, etnograficznym, artystycznym i archeologicznym. Jednym z najważniejszych i najciekawszych eksponatów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu są Szachy Sandomierskie, czyli wyjątkowy, XIII-wieczny zestaw bierek szachowych odnaleziony w 1962 r. na terenie Wzgórza Świętojakubskiego w Sandomierzu.

Czwartym przystankiem trasy po Sandomierzu meleksiem jest Kościół Świętego Jakuba. Klasztor oo. dominikanów, rzymskokatolicki kościół ceglany z XIII wieku, prawdopodobnie zbudowany razem z budynkami klasztornymi w 1236 roku. Kościół Świętego Jakuba posiada niesamowicie bogatą historię. By ją poznać, zapraszamy do zakładki Zabytki gdzie można dogłębnie poznać wiedzę na temat zwiedzanych zabytków.

Kolejnym miejscem, które odwiedzamy podróżując meleksem po mieście Sandomierz są bulwary nad Wisłą. Gruntownie zrewitalizowane są dziś jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta Sandomierz. Na terenach bulwaru znajdują się m.in.: przystań dla sprzętu pływającego, któremu towarzyszą zacumowane do brzegu modułowe pomosty pływające. Na bulwarach możemy spotkać także scenę plenerową gdzie bardzo często odbywają się wszelakie imprezy kulturalne. Wzdłuż brzegu rozciąga się wspaniała promenada, która jest jednym z ulubionych miejsc dla spacerujących mieszkańców bądź turystów odwiedzających tysiącletni gród sandomierski.

Szóstym miejscem, które odwiedzamy meleksem jest Collegium Gostomianum. Collegium Gostomianum jest szkołą średnią w Sandomierzu, jedna z najstarszych w Polsce, funkcjonująca od 1602 roku. Pierwotnie kolegium jezuickie ufundowane przez Hieronima Gostomskiego i rodzinę Bobolów. Od 1773 roku, po likwidacji zakonu Jezuitów, szkoła świecka. Podobnie jak Ratusz oraz Bazylika w 2017 roku bazylika została wpisana na listę pomników historii.

Siódmym przystankiem meleksowej podróży jest Dom Długosza w Sandomierzu. Dawna mansjonaria. Dom ceglano-kamienny, gotycki, wzniesiony przez mistrza Jana z Krakowa z fundacji Jana Długosza w 1476 roku. Dom Długosza jest jednym z ważniejszych i cenniejszych zabytków Sandomierza. Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu to kolejny ósmy już przystanek trasy naszym meleksem po najcudowniejszych zakamarkach Sandomierza. Jest to półkilometrowy wąwóz lessowy położony w południowo-zachodniej części miasta między ulicami Staromiejską a Królowej Jadwigi. Tuż obok wąwozu na Wzgórzu Świętopawłowym znajduje się kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Według legendy miejsce to często odwiedzane było przez królową Jadwigę, która była częstym gościem pobliskiego kościoła św. Jakuba, stąd też wąwóz ten nazwano jej imieniem. W 2017 roku wpisany na listę pomników dołączając tym samym na do Ratusza, Bazyliki czy Collegium Gostomianum.

Zbliżając się do końca podróży meleksem po Sandomierzu napotykamy na Ucho Igielne inaczej Furtkę Dominikańską. Furtka ta jest ostatnią istniejącą furtą w muchach obronnych Sandomierza. Samo Ucho Igielne jest jedynie fragmentem istniejących niegdyś murów obronnych Sandomierza; łączyło się z krenelażem i gankiem. Taka konstrukcja ułatwiała skuteczną ochronę miasta. Ucho Igielne jest jednym z najbardziej kojarzonych miejsc z Sandomierzem.

Dziesiątym elementem podróży meleksem w Sandomierzu jest dawna Synagoga. Piękna, murowana budowla została zbudowana w II połowie XVIII. Gmach wzniesiono z cegły. Całość nakryto łamanym dachem. Obecnie w synagodze mieści się archiwum państwowe.

Przedostatnim miejscem jakie zwiedzamy podróżując meleksem jest Kościół św. Michała zbudowany w latach 1686 – 1692 według projektu architekta zamojskiego Jana Michała Linka, staraniem ksieni Justyny Skarszewskiej. Kościół barokowy, orientowany inaczej zabytkowa świątynia rzymskokatolicka.

Na koniec naszej podróży meleksem zwiedzamy Bramę Opatowską w Sandomierzu Zbudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego jako część murów obronnych miasta. W XVI w. została zwieńczona renesansową attyką ufundowaną przez sandomierskiego lekarza Stanisława Bartolona. Jest jedyną zachowaną bramą spośród czterech, które prowadziły niegdyś do Sandomierza. Poza Opatowską do miasta prowadziły jeszcze bramy: Zawichojska, Lubelska i Krakowska oraz dwie furty, spośród których zachowała się jedna – Dominikańska, nazywana Uchem Igielnym.

Zapraszamy do podróży po zabytkach miasta Sandomierz za pomocą naszych meleksów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *