BAZYLIKA KATEDRALNA

BAZYLIKA KATEDRALNA

BAZYLIKA KATEDRALNA NARODZENIA NMP.

Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu jest drugim przystankiem na mapie podróży Meleksem po Sandomierzu.  Gotycki kościół zbudowany około 1360 roku, robi wrażenie na każdym turyście który zwiedza Sandomierz meleksem. Barokowy wygląd tej świątyni pochodzi z 1670 roku. W latach 1708-1776 wnętrze było barokowe. Pod koniec XIX wieku katedra została odnowiona pod kierunkiem księdza Józefa Karsznickiego (m.in. okładzina ceglana).

Wybudowana w 1818 roku katedra jest mniejsza niż ta z 1960 roku. Wnętrze kościoła jest  późnobarokowe i rokokowe (ołtarz główny późnobarokowy wykonany jest z czarnego marmuru, rokokowy ołtarz boczny dłuta M.Polejowski). Malowidła na kościele prezbiteriańskim i na ścianach utrzymane są w stylu bizantyjsko-ruskim z pierwszej połowy XIX wieku. W XV wieku był stopniowo odnawiany w latach 1887-1934, na sklepieniu Juliusza Makarewicza w 1933 ,a w nawie Jana Bukowskiego w latach 1935-1939. Ściany naw bocznych pokryte są boazerią i malowidłami z lat 1708-1737 w serii „Martyrologium Romanum” autorstwa Charlesa de Prevot. Wśród nich „ceremonialny mord” czy tatarska rzeź Sandomierczyków. W katedrze znajduje się wiele nagrobków.

Właśnie takie zabytki sprawiają, że podróż meleksem po Sandomierzu jest nie tylko sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu, ale także może być lekcją pięknej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *